Atnaujinta: 2009-08-19
PASAULIO PAVELDAS. UNESCO SĄRAŠAS.

Pasaulio paveldo objektai - unikalūs gamtos ir kultūros objektai, parodantys gamtos turtingumą bei žmogaus proto galimybes. Geresniam šių nepakartojamų gamtos bei žmogaus rankų darbo kūrinių išsaugojimui tolimesnėms mūsų kartoms ir buvo sudarytas specialus UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašas.
2009 metų liepos 1 dienai Pasaulio paveldo sąraše buvo 890 objektų (tame tarpe 689 — kultūros, 176 — gamtos ir 25 — bendri), esančių 148 Pasaulio šalyse: atskiri architektūros statiniai ir ansambliai — Akropolis, Amjeno ir Šartro soborai, Varšuvos ir Sankt Peterburgo istoriniai miestų centrai, Maskvos Kremlius ir Raudonoji aikštė ir kt.; miestai — Brazilija, Venecija (kartu su lagūna) ir kt.; archeologiniai draustiniai — Delfai ir kt.; nacionaliniai parkai — Didžiojo Barjerinio Rifo, Jeloustouno ir kt. parkai. Valstybės, kurių teritorijose yra Pasaulinio paveldo objektai, įsipareigoja juos išsaugoti ateities kartoms.

Maču Pikču („Senoji viršukalnė“). dar vadinamas prarastuoju inkų miestu - senovės inkų tvirtovė Kusko mieste Andų kalnuose, Peru. Kai 1983 metais Maču Pikču buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, jį tapo masinio turizmo centru. Mieste kasdien apsilanko apie 2000 turistų, tad paminklo išsaugojimui UNESCO reikalauja kasdieninį turistų skaičių sumažinti iki 800.

"Geltonųjų akmenų" Nacionalinis Parkas (Yellowstone National Park) į Pasaulio paveldo objektų sąrašą buvo įtrauktas 1978 metais. Jeloustouno Nacionalinis Parkas užima beveik 900 tūkst. hektarų plotą, jame yra virš 10 tūkstančių geizerių ir terminių šaltinių. Parke itin gausu gyvūnų - lokiai grizliai, vilkai, bizonai ir elniai ganosi nepaprastai gražiose vietovėse. Fone matyti Holmso kalnas.

Maldininkas suka maldų malūnėlius Potalos rūmų kieme. Potalos rūmai (Tibeto sostinė Lhasa) – karaliaus rūmų ir budistų šventyklų kompleksas, buvęs pagrindine Dalai Lamos rezidencija. Šiandien Potalos rūmai ir muziejus, aktyviai lankomi turistų. Taip pat tai šventa budistams vieta, ir toliau naudojama jų apegoms. Dėl didžiulės savo kultūrinės, meninės ir istorinės vertės, 1994 metais Potalos rūmai įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Havanos senamiestis į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas 1982 metais. Nors Havana stipriai išsiplėtė (Dabar čia gyvena virš 2 mln. gyventojų), jos senamiestyje įdomiai susimaišę baroko ir neoklasicizmo stiliaus pastatų ansambliai, daug privačių namų su arkadomis, balkonais, kalto metalo vartais ir dailiais vidiniais kiemeliais.

Uolų šventykla Lunmen ("Drakono vartai") netoli Lojano miesto, Kinijos Chenanio provincija. Šioje vietoje yra virš 2 300 urvų su virš 110 000 atvaizdų budizmo temomis, virš 80 dagobų (budistų mauzoliejų), ir virš 2 800 užrašų ant uolų tik kilometro atstume palei Išujo upę. Būtent iš čia Rytų dinastijos Chan laikais Kinijoje pradėjo plisti budizmas.

Ankoras – didžiulis šventyklų, rūmų, vandens telkinių ir kanalų kompleksas Kambodžoje, pats didžiausias religinis statinių kompleksas pasaulyje. Dabar Angkoras turi istorinio draustinio statusą ir priklauso pasauliniam UNESCO kultūros paveldui. Pagrindinė šventykla – Bajonas, garsi daugybe savo gigantiškų akmeninių veidų. Ankore yra virš 1000 šventyklų: nuo paprasčiausių, primenančių plytų krūvas, iki didingos Angkor Vato šventyklos, kuri laikoma didžiausiu pasaulio religiniu paminklu. Angkoro šventyklos daugumoje atstatytos, kasmet jas aplanko virš milijono turistų.

Al-Hidžras (Dar žinomo kaip Madâin Sâlih) - archeologinis kompleksas yra Saudo Arabijos šiaurėje, į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą įtrauktas 2008 metais. Kompleksą sudaro apie 111 uolose iškirstų kapaviečių (I amž. iki Kr. — I amž. po Kr.), hidrotechninių statinių sistema, priskiriami senovės nabatėjų Chegros miestui, karavanų prekybos centrui. Taip pat čia yra apie 50 užrašų ant uolų, kurie priskiriami dar senesnei - ikinabatėjų erai.

Velnio gerklė ("Garganta del Diablo") - vandens krioklių kaskados Argentinos Iguazu Nacionaliniame parke. Priklausomai nuo vandens lygio Iguazu upėje, slenksčiais garma nuo 160 iki 260 vandens krioklių. Parke taip pat auga virš 2000 augalų porūšių, gyvena apie 400 paukščių rūšių. UNESCO sąraše nuo 1984 metų.

Mįslingasis Stounhendžas (angl. Stonehenge) - žymiausios žvisoje Europoje megalitų liekanos, sudarytos 150 didžiulių akmenų, sustatytų Solsberio lygumoje, anglijos Voltširo grafystėje. Spėjama, kad šis statinys suręstas net 3000 metų iki mūsų eros, tik nežinia kaip čia buvo atgabenti ir į tokį aukštį pakelti daugiau nei 50 tonų svorio luitai, iki galo nėra aiški ir statinio paskirtis. UNESCO sąraše nuo 1986 metų.

Vasaros rūmai ir Imperatoriškasis parkas — Cinų dinastijos imperatorių vasaros rezidencija Pekino priemiestyje. Vasaros rūmai ir parkas pastatyti 1750 m., 1860 metų karo metu buvo stipriai sugriauti, 1886 vėl atstatyti (Imperatoriškieji sodai, deja neišliko), tikras kinų sodų-parkų meno šedevras - pirmykščių kalvų landšafte, prie atviro vandens telkinių pastatyti rūmai, šventyklos, paviljonai ir tiltai sudaro harmoningą aukščiausio estetinio lygio ansamblį. UNESCO sąraše nuo 1998 metų.

Vienišasis Džordžas ("Solitario George") - paskutinis šios rūšies gigantiškasis Galapagų vėžlys, gimęs Pintos saloje ir gyvenantis Ekvadoro Galapagų Nacionaliniame parke. Dabar jam maždaug 60-90 metų. Galapagų salos (isp. Islas Galápagos – vėžlių salos) į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktos 1978 metais.

Kinderdaiko (Kinderdijk) vėjo malūnai Olandijoje (netoli Roterdamo) į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtraukti 1978 metais. Kinderdaikas - didžiausias XVa. statytų vėjo malūnų parkas Niderlanduose, be to ir pats regionas yra viena didžiausių Pietų Olandijos įžymybių.

Perito Moreno ledynas (isp. Glaciar Perito Moreno) Patagonijoje, Santa Kruso provincijoje, Los Glaciares nacionaliniame parke - trečias pagal dydį (Po Antarktidos ir Grenlandijos) pasaulio ledynas. Ledyno plotas 250 km², ilgis 30 km. Tai vienas vienas įdomiausių turistinių objektų Argentinos Patagonijoje. UNESCO Pasaulio paveldo sąraše nuo 1981 metų.

Dvi Bahajų šventyklos (Haifa, šiaurės Izraelis) su terasiniai sodais, juosiančiais Auksaplaukės Babos, bahajų tikėjimo pradininkės kapavietę įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą 2008 metais. Čia taip pat yra ir pasaulinis bahajų religijos (Visame pasaulyje ją išpažįsta ne daugiau 6 mln. tikinčiųjų) dvasinis bei administracinis centras.

Šv. Pero aikštė. Vatikanas. Šioje nedidelėje Europos valstybėje saugoma tokia unikali meno ir architektūros šedevrų kolekcija, tad 1984 m. Vatikanas taip pat įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Petra - senovės nabatėjų miestas dabartinėje Jordanijoje tarp Raudonosios ir Negyvosios jūrų, pastatytas kelių kryžkelėje tarp Arabijos, Egipto, Sirijos ir Finikijos. Nuotraukoje smiltainio uolose iškalta nabatėjų karaliaus kapavietė. Petra į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtraukta 1985 metais.

Sidnėjaus Operos Teatras - vienas iš labiausiai žinomų (ir atpažįstamų) šiuolaikinių pasaulio pastatų, Australijos sostinės simbolis ir viena pagrindinių jo įžymybių, į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas 2007 metais.

San genties uolų piešiniai Drakono kalnuose, Pietų Afrikos rytuose. San genties žmonės Drakensbergo rajone gyveno tūkstančius metų, kol nebuvo išnaikinti zulusų ir baltųjų atvykėlių. Po jų likę neįtikėtini piešiniai ant uolų 2000 metais buvo įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Šibama - miestas rytų Jemene (Chadramauto provincija) garsėja savo su niekuo nepalyginama architektūra. Visi namai pastatyti iš molio plytų, maždaug 500 iš jų galima vadinti daugiaaukščiais, nes turi 5 - 11 aukštų. Šibama dažnai vadinama "Seniausiu pasaulio dangoraižių miestu", arba "Dykumų Manhetenu". Miestas - seniausias pasaulio vertikalaus miestų planavimo pavyzdys.

Venecija ir Venecijos lagūna. Didysis kanalas su savo gondolomis, San-Džordžo Madžore šventykla - Venecijos vizitinė kortelė. Dar Venecija jūros kurortas, pasaulinės reikšmės tarptautinio turizmo centras, tarptautinių festivalių, meno bei architektūros parodų rengimo vieta. UNESCO Pasaulio paveldo sąraše nuo 1987 metų.

Velykų sala (Čilė, 3700 km nuo pakrantės) garsi savo iš presuotų ugnikalnio pelenų iškaltomis didžiulėmis statulomis (Rapa-Nui kalba - Moai), kurių Pano Papaku ugnikalnio šlaituose mėtosi apie 390. Nacionalinis Rapa-Nui parkas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas 1995 metais.

Didžioji Kinų siena - vienas iš keturių strateginės gynybos statinių, pastatyta į šiaurės-rytus nuo Pekino ir skirtų gintis nuo iš šiaurės puolančių genčių. Didžioji Kinų siena, kurios ilgis 8851,8 km, didžiausias kada nors iki galo įvykdytas statybų projektas, tad tai tikrai didžiulis architektūros paminklas. Pasaulio paveldo sąraše nuo 1987 metų.

Champi — kaimas netoli pietų Indijos Chospeto miesto (Karnatako valstija), į šiaurę nuo Bangaloro, labai žymus, nes įsikūręs pačių Vidžajanagaros miesto (Buvusios Vidžajanagaros imperijos sostinės) griuvėsių viduryje, tad į UNESKO Pasaulio paveldo sąrašą išlikę šio miesto paminklai ir įtraukti kaip "Champi griuvėsiai" (1986m). Čia išlikę daugybė paminklų, kažkada buvusių miesto dalimi. Iki šiol veikianti Virupakši šventykla ir šiandien yra svarbus induistų religinis centras.

Kompon-Daito pagoda ant Koja kalno Vakajamos provincijoje, Japonijoje. Kalnas stūkso į šiaurę nuo Osakos, 819 metai čia apsigyveno budistų vienuolis Kukajus, japonų budizmo mokyklos Singon pradininkas.

Laisvės statula Niujorke - Prancūzijos dovana Jungtinėms Amerikos Valstijoms, dabar stovinti priešais uosto vartus, nu 1984 metų taip pat Pasaulinio paveldo objektas.

Tadž-Machalas - mečetė-mauzoliejus Indijos mieste Agra, buvo pastatyta Didžiųjų Mogolų imperatoriaus Šach-Džachano įsakymu, kaip paminklas karštai mylimai žmonai Mumtaz-Machal, mirusiai gimdymo metu. Tadž-Machalo architektūros stebuklas į Pasaulio paveldo sąrašus pateko 1983 metais, o 2007 metais dar pateko ir į "Septynių naujų pasaulio stebuklų" sąrašą.

Didysis Barjerinis Rifas šalia Australijos krantų - didžiausia klestinti Žemės ekosistema. Be kita ko, čia gyvena net 400 rūšių koralai, ir 1500 rūšių žuvys. UNESCO Į Pasaulio paveldo sąrašą Didysis Barjerinis Rifas įtrauktas 1981 metais.

   

 

Copyright 2009. FARWATER.EU. All Rights Reserved.